inverse :: 2012. szeptember 18., kedd, 02:19:38 :: 7 komment
science
Azon gondolkodtál már, miért hívják a fekete lyukat fekete lyuknak?
Jó nagy hülyeség.
A lyuk üresség, amelyet anyag vesz körbe.
Állj meg itt egy pillanatra, mert rohansz még olvasás közben is. Képzeld magad elé. Porszívócső. Odu a fán. Alagút. Kívül anyag, belül semmi. Megvan?
Amit fekete lyuknak hívunk, abban jó esetben a Nap néhányszorosa, rossz esetben egy komplett galaxis van. A történelem hajnalán egyetlen fekete lyukban egy univerzumnyi anyag volt.
Körülötte teljes üresség.
330 év* alatt nem sikerült olyan nevet találni a fekete lyuknak, ami nem pontosan az ellentétét jelenti mindannak, amit a fekete lyukról gondolunk.
Így fejlődik a tudomány.
*: "The idea of a body so massive that even light could not escape was first put forward by geologist John Michell in a letter written to Henry Cavendish in 1783 of the Royal Society"
bonus content
2012. 09. 18.
02:24:06
2012. 09. 23.
09:14:42
Azt hiszem valami olyasmi a lényege, hogy mindent elnyel és onnan semmi ki nem jöhet, csak, ha engedi az a valami.
Vagyis ha jól értem, nem az oda bemenő dolog dönt úgy, hogy oda bemegy, mert kijönni sem tud, ha ki nem löki a lyuk, még ha akar sem.
Néhányan úgy gondolják, hogy új univerzumok keletkezhetnek belőle.
Na most a fekete lyuk szerintem találó elnevezés.
Ez olyan pont, mint egy női méh (uterus).
Ami bemegy az nem magától kerül oda, ami kijön az sem magától jön ki. Hasonlóság még, hogy új dolgok születnek belőle és az anyag sűrűsége ott nagyobb, mint máshol és sokkal kisebb helyen elfér.
Mitől fekete? Nézz bele!
2012. 09. 23.
20:33:59
Sőt, amit felsoroltál, az mind igaz még a fazékra, betonkeverőre, kukoricadarálóra, gyomorra, szennyvízfeldolgozóra, egérlyukra és a buszmegállóra is.
2012. 09. 24.
08:37:03
Amiket felsoroltál, azok közül pont semmire sem.
2012. 09. 24.
13:41:51
Belerakom, kiveszem. Még sose ugráltak be önként a répák.
"új dolgok születnek belőle"
Leves.
"az anyag sűrűsége ott nagyobb, mint máshol"
Nem olcsó húsnak nem híg a leve.
"és sokkal kisebb helyen elfér."
Egy jó levesbe a fél hűtőt bepakolom.
2012. 09. 24.
14:19:59
Ami bemegy az nem magától kerül oda, ami kijön az sem magától jön ki."
Én ezt bevallom, nem értem.
Ha Newtonra és hatodikos koromra emlékszem, minden test nyugalomban vagy egyenes vonalú egyenletes mozgásban marad addig, amíg ezt az állapotot más test vagy mező meg nem változtatja.
Ha a középiskolára emlékszem, a hímivarsejtjeimet vonzotta valami. A Borat-ban azt mondták, hogy pussy magnet. Ez mező, tehát hétköznapi értelemben magától került oda.
Az egyetemen azt mondták, hogy a méhbe vagy a méhből általában ivarsejtek vándorolnak. Ide-oda. Például a petefészekből a petevezetéken át jön petesejt, amely a hüvelyen át távozik. A hüvelyből érkezik egy ondósejt, ami továbbmegy a petevezetékekbe. Aztán együtt jönnek be a méhkürtbe, mint a házasok a szeretet templomába. Szaporodnak és sokasodnak, majd elhagyják a hüvely irányába a méhet. A sebészkéstől és perverzióktól eltekintve ennyi anyagforgalom a normális egy női méhben.
Sőt, hogy még komplikáltabb legyen a dolog, a méhnek közvetlenül - ideális esetben - semmi köze az anyagfogalomhoz. A méhet (uterus) ugyanis egy nyálkahártya (endometrium) borítja, amely a méhbe húzódó rétegeiből (stratum basale, link ) építi újra magát. Az endometrium négyhetente, akárcsak a férfi, öngyilkos lesz.
A méh egy átjáróház, a teremtés csodája pedig az, hogy már a fogantatás előtti percekben nyilvánvalóvá válik, hogy milliónyi férfiból legtöbbször csak egy érhet célt, és neki(k) is át kell utazni az egész humán ivarrendszeren, mire egy (EGY!) női ivarsejt méltóztatik átmászni a szomszédba örök frigyre lépni.
2012. 09. 24.
14:40:04