immortals 2 :: 2011. november 29., kedd, 22:52:18 :: 0 komment
cinema
Tarsem Singh az egyik kedvenc rendezőm. Ha egy mondatban kellene jellemeznem a munkásságát, azt mondanám, hogy minden filmjében legalább egy alkalommal lassított felvételen, premier plánban megdöglik egy ló.
Engem ez különösebben nem zavar, a Cell és a Fall remek film, például mindkettőnek volt forgatókönyve, szemben az Immortals-szal, ami értelmileg a 300 című látens melegeknek készült videoklip szintjét se éri el. Kizárólag felöltözött, mell nélküli nők vannak benne, és izmos, meztelen férfiak. Az istenek buták, éretlenek, ez a szőke tinilány akar lenni Athene, ráadásul az apja, Zeusz úgy néz rá, hogy attól örökre elmegy a kedvem a görög pantheontól.
Tarsem Singh egészen egyedi vizualitása és a 300 látványvilága nem fér meg egymás mellett. Az Immortals az összes kiváló vizuális megoldás és a töretlen profizmus ellenére egyáltalán nem szép. Viszont végtelenül buta.
Olyan ez, mint amikor bent az irodában beszélgetni próbálsz a kollégákkal. Sokáig figyeled őket, próbálod megfejteni a társalgásuk lényegét: kizárólag hülyeségeket mondanak egymásnak, és folyamatosan olyan dolgokon nevetnek, amelyek cseppet sem viccesesek. Azt gondolod, hogy ez menni fog, ezért végül hozzászólsz, és ők furán néznek rád, mintha valami nagy baromságot mondtál volna, és persze senki nem nevet.
Ez azért van, mert mindenki a saját nyelvén beszél jól. Bármeddig gyakorolsz, nem fogod kuruttyolásban verni a békát, hiába vagy nála okosabb.
Bármennyire erőlködsz, nem fogsz a 300 rajongóinak tetsző filmet rendezni, amennyiben van agyad, és már rendeztél két nézhető filmet. Ráadásul a végeredmény azoknak sem lesz kedvére, akik a korábbi filmjeidet szerették.
Maradjon mindenki annál, amihez ért.
2 / 10
immortals 1 :: 2011. november 29., kedd, 22:48:46 :: 0 komment
cinema dialogue
- Kíváncsi leszek a 30 másodperces változatra. Van egy ázsiai csávó a youtube-on, aki összefoglalja a filmeket 30 másodpercben. Különösen jól sikerült neki a Thor.
- A Thort azt láttuk?
- Nagyszerű, akkor te zseniálisan összefoglaltad a Thort 2 másodpercben.
- De tényleg, láttuk?
- Te mit gondolsz?
- Rémlik valami... volt benne kalapács.
- Na ugye.
- De hát annyi filmben van kalapács. Például ebben is volt. Lehet, hogy két hét múlva az Immortals is a Thor lesz?
effect :: 2011. november 29., kedd, 22:43:37 :: 2 komment
dialogue
- Egyre érdekesebb zenét játszik a Face.
- Ez még a mélygarázs. A sistergést hallod.
- Azt mondod, túl hamar alkottam véleményt?
- Azt mondom, most kijöttünk. Ez már tényleg a rádió.
- Ez se az a tipikus jó ebédehez szól a nóta.
- Miért? Van, aki ezt hallgatja délben.
- Jó, akkor úgy mondom, hogy a nagyszüleink nem pont ezt hallgatták.
- De ők még pörögtek is egy csésze kávétól.
az otp még áll? :: 2011. november 25., péntek, 16:21:17 :: 0 komment
politics
"Hehe, hehe"
"Hihi."
"Az OTP még áll?"
"Ez most jó vagy rossz?"
reply :: 2011. november 24., csütörtök, 21:14:56 :: 19 komment
science social
Még egyszer a kibocsátott sugárzásról: mint minden téma, ez is kizárólag a világ további megértésének ígéretével képes lekötni a figyelmemet.
Az a reakció, amit olvastam: "Le fogunk ülni a katasztrófavédelmi főnökasszonnyal, és átbeszéljük, hogy mit lehet tanulni az esetből".
Maga az eset az, hogy majdnem egy évig hallgattak arról, hogy szivárog a radioaktív szennyezés. Értem én, hogy szerintük az egészségügyi határérték alatt maradt a kibocsátás. Valójában nem maradhatott alatta, hiszen az egészségügyi határérték 0.
Azt, hogy mindenféle szennyezés egészségügyi határértéke 0, onnan lehet tudni, hogy előbb-utóbb minden ember meghal. Egészen biztos, hogy az egészségünkre végzetesen ártalmas világban élünk. Nem mindegy azonban, hogy mikor halunk meg és milyen körülmények között.
Egyébként, ha lennének emberek, akik soha nem halnak meg, akkor abban a környezetben, ahol ők élnek, lehetne definiálni 0-nál nagyobb egészségügyi határértékeket is. Például kiengednénk egy nagyon keveset a jódból, és ha utána se halna meg senki soha abban a környezetben, akkor ott már lenne értelme beszélni bármiféle a határértékről. Amíg viszont csak késleltetni vagy siettetni tudjuk a halál beálltát, permanensen határérték felett tartózkodunk.
Másfelől, ami tőlünk indulva Csehországban az elfogadott határérték alatt maradt, az nem biztos, hogy kimondottan kedvező élettani hatást gyakorolt a gyár mellett 50 méterre tolt babakocsik tartalmára is.
Tehát, ha azt kérdezed, hogy anyukám megduzzadt pajzsmirigyén kívül miért érdekel még a sugárszennyezés, azt válaszolom, hogy nem tudom, mégis "mit lehetne még tanulni ebből", amit az elmúlt néhány ezer év alatt nem sikerült: szólni egymásnak, ha bajt okoztunk. Mert csak az okozott baj típusa új (a sugárszennyezés), maga a jelenség nem. Esetleg azt lehetne megtanulni most, ennyi idő után, hogyan lehetett volna teljesen eltussolni az egészet.
Mert a szólást - ha eddig nem sikerült - már egész biztosan időpazarlás lenne tovább gyakorolni.
Például köztudott, hogy a szén-dioxid szennyezés hozzájárul a bolygó felmelegedéséhez. A szkeptikusok csak azt vitatják, hogy mekkora mértékben járul hozzá. Ahhoz, hogy az egész folyamatot tagadja valaki, komplett idiótának kell lennie, velük viszont nem foglalkozunk.
Tehát adott a jelenség, hogy melegítjük a bolygót, aminek hatására a sarkokon olvad a jég. Mit ad Isten, mindkét jégtakaró alatt kőolaj- és földgáz található.
Erre ahelyett, hogy levonnánk a tanulságot, igyekeznénk csökkenteni a szén-dioxid kibocsátást, és a megspórolt energia, a felesleges termelés, így a felesleges munka és elpazarolt idő helyett az élet valódi értelmén gondolkodnánk, legalább tíz ország vív egymással hidegháborút az északi- és a déli-sarki olajkészletekért. Amelyek kibányászása és elégetése után még gyorsabban fog olvadni a jég, és lakott területeket önt majd el a víz. Zöld területek válnak sivataggá.
Ami egyébként nem baj, mert a világ, amelyben élünk, úgy van megteremtve, hogy végső soron egyszer minden jóra fordul, és tökéletes lesz, így nem igazán zavartatom magam a fentiek miatt. Csak az gondolkodtat el, hogyan lehetséges, hogy miközben mikroprocesszorban futó virtuális világokat gyártunk, kollektív értelem szempontjából az emberiség egy baktérium szintjén rekedt meg. Ez olyan furcsa helyzet, amihez még nem szoktam hozzá teljes mértékben.
(Elnézést az okosabb baciktól a bántó hasonlatért.)
hurry :: 2011. november 17., csütörtök, 13:07:55 :: 4 komment
science
"A budapesti Izotóp Intézet Kft. elismerte, hogy az orvosi izotópokat gyártó csillebérci laborjából kiszivárgott jód-131 okozta a november közepén több európai országban is észlelt megnövekedett radioaktív sugárzás egy részét. A kémény szűrőrendszere a javítás után sem működött tökéletesen, így két adagban került sugárzó anyag a budapesti levegőbe. A cég szerint kizárt, hogy a sugárzás egészéért ők lennének a felelősek, és hogy a környező országokig eljutott volna a szennyezésük."
Nem bírunk várni, nem bírunk várni. Türelmetlen nép vagyunk. Túl lassan ér ide Japánból, megoldjuk magunk.
Magyar pajzsmirigybe magyar jódot.
you are alone :: 2011. november 09., szerda, 00:24:56 :: 6 komment
art politics
Van abban valami egészen rémisztő, hogy nemzedékek óta olyan emberek oktatják az iskolában a gyerekeket, akik hajlandóak annyi pénzért dolgozni, amennyit ezért adunk nekik.
Persze lehet, hogy nem ez a megoldás, egyszerűen csak elveszítette mindenét az ország az agypókeren.
Íme a festmények, amelyeket a kormány rendelt meg 20 millió forintért. Ezek a képek fogják díszíteni a 2012-es alkotmány díszkiadását, és kiállításra kerülnek a Nemzeti Múzeumban is.
Hit kontra valóság: az Andrássy úti, képzelt kazamaták világa. A földön fekvő alak hiába próbált kijutni, nyakát törte a fekete állólámpán, amelyet a gonosz rezsim további akadályként helyezett el az egyébként is függőleges lépcső tövében.
Az elektromos főzőlapok fölött, a fal előtt fél méterre lebeg egy Rákosiról készült hologram. Ahogyan az egész XX. századot, úgy a 3D mozit is a magyarok találták fel.
Vörös hajú, Kerényi Imre-arcú Madonna a bombák tüzétől olvadozó téglafal (pokol) tövében. Mint látható, a második világháborút három kicsi Jézus sem tudta volna megakadályozni, nem hogy egy, amennyi a valóságban jutott az emberiségnek.
Madonna lába előtt a csatornában a perspektivikus és az izometrikus ábrázolás közötti feloldhatatlan ellentmondásba belecsavarodott testű alkotói önkép hever, hasán (hátán?) az képért kapott 1,6 millió forintot tartalmazó, ötdimenziós Nokiásdoboz.
A kép a világhírű magyar rákkutatás előtt tiszteleg. A fehér sisakos orvosrendőr csontvelőmintát vesz a teljesen fehér - leukémiás - nő szegycsontjából egy három méter hosszú injekciós tű segítségével. A jobb felső sarok jelentése: adj vért! A fehér rács mögött az alternatív (kínai) orvoslást jelképező sárkány a sötétség birodalmából kilépve és a hosszú tűt látva akkupunktúrás kezelést javasol, majd sértődötten hátat fordít a fejlett nyugati orvoslásnak. Az október végén virágzó tulipán várható sorsa utal Magyarország harcára a génmódosított növények ellen.
A mű kerete az alkotás szemlélőjében okozott mentális és fizikai elváltozásokat, illetve a külpolitikánk várható következményeit vetíti előre.
A kép alternatív értelmezése, hogy a 2006-os rendőri beavatkozás nem felülről vezérelt, nem előre tervezett, hanem szúrópróbaszerű közúti ellenőrzés volt.
Orbán Viktor (jobboldalt, közép magasságban, fekete-fehér ruhában a daru alatt) és a nép viszonya. Viktor beszél, az emberekre egy pálinkáskancsó árnyéka vetül (középen, az oszlop alatt). Ez a húsz éve tartó hülyítés első állomása volt, még árpád-sávos zászlók nélkül.
A kommunisták vörös egén sárga keselyűk (liberális zsidók) kőröznek. A leendő miniszterelnök feje fölötti reflektor fehér fénye, mint demoklész kardja, mint kerub pallosa, várja, hogy lendülhessen, egyszerű alcímet adva a képnek: az elszalasztott alkalom.
Hitler Miklós, a modern magyar mondavilág legendás hőse lóháton vágtat a sínek között a zsidókat szállító vonat után, hogy megmentse minél többüket. Útját állja egy homorú borotválkozótükör, illetve az abban látható, feje tetejére állított, torz nemzeti önkép.
Hátulról egy fekete és egy fehér ruhából előbúvó kéz próbálja vörös fogselyemmel tisztítani az ellentengertábornagy lovának fogait. Hiába fárad, nem azt fogják nézni odakint.
Ez a kép jól illusztrálja, milyen lett volna az első világháború, ha klórgáz helyett LSD-vel, vér helyett málnaszörpbe szórt robbanócukorral, lovak helyett Én Kicsi Póniaimmal vívják. A repülő lovashuszár (jobb fent), és az alatta jógázó huszár ékes bizonyítékai annak, hogy a történészek többsége igencsak hajlamos túldramatizálni a háborút.
Íme a Holocaust. A háttérben a mindent túlélő zsidók fizikai valójukban vannak jelen, elöl a tragikus halált halt nemzetszocialisták és papok áttetsző szellemképei lebegnek.
A kommunizmust (vörös iszap) megfékezi az angyal (kormány). Alatta a három Nemzeti Együttműködő és a polgári családmodell, középen fakereszt jelképezi az új rendet. "Az elmúlt két évtized zűrzavarának" árnyéka (vörös fény) nyomokban még érzékelhető.
Ami a lóhátról való hátrafelé nyilazásnál is vagányabb virtus: a pengén fogott kard. A kérdés az, hogy az árpád-sávos zászló alatti urak közül melyiknek a zsebében lapul a törvény szeplőtlen fogantatását biztosító, a több ezer éves Szent Korona Tant jól kiegyensúlyozó iPad.
A zöld ruhás, kezében kivont kardot tartó katona a Nemzeti Konzultációt, a levágott Ibolyát szemlélő Balsai a magyar jobboldal egységét jelképezi.
A háttérben lévő magányos, kamerás alak nem a kizárólagos tudósítási joggal rendelkező MTI embere. Ő valójában a Magyar Tudományos Akadémia Polgári Kör tagja, a magyar jobboldal szellemi elitje, aki füléhez emel egy szivárvány színű kaleidoszkópot, belehallgat, és elégedetten bólogat.
***
Bonus content:
Orbán Mátyás saját lányának mutatja meg saját magát a róla készült közképen.
base :: 2011. november 05., szombat, 02:43:29 :: 6 komment
culture social
Nekem volt gyerekszobám.
Anyukám kiskoromban Vitai Ildikó lemezeket hallgattatott velem.
A felnőttkori neurózisom körülbelül 40 százalékát ennek a két nőnek köszönhetem.
Lehet, hogy neked nem volt gyerekszobád, vagy nem hallgattál Vitai Ildikót. Bár, ha rendszeresen visszajársz ezt a blogot olvasni, valami veled is történhetett.
Biztos, ami biztos, megmutatom, milyen szép gyerekdalokon nőttem fel:
Szentmihályi Szabó Péter: Kicsi szívem
(Utánérzés by Mage)
A kicsi, szívem, kicsit ér,
Néhány könnycsepp belefér,
Belefér a másvilág,
Belefér az üres ágy.
A sivatagba belefér,
Hogy szomjan halnak a tevék.
Gombát szed egy kisleány
Az uránbánya oldalán.
Az úttesten fut a nyúl,
Autó jön, kilapul.
A kicsi, szívem, kicsit ér,
A fájás még belefér,
Kiürül az etető,
Kész a cinke temető,
Nincsen lánc a nyakamon,
Neked adtam, én bajom,
Jaj, hogy is van, hogy te nem
Adtál nekem semmi' sem?
Csinálok neked helyet,
Puha ágyat is vetek,
Betakarlak felhővel,
Elvisznek a mentővel.
Szegény szívem megdobban,
Megcsókollak álmomban,
A kicsi, szívem, kicsit ér,
Sírjunk még a semmiér.
***
Jó, nem?
Az eredeti szöveg hajszálnyival eltér a fentitől. Szerintem az én verzióm jobban visszaadja a lemezen énekelt dal hangulatát.
Egyébként a neten kóvályogva ismét belefutottam abba a toposzba, hogy a Barbie és a Cindy baba elérhetetlenül vékony dereka rombolja a lánygyermek személyiségét és tönkreteszi az önképét.
Nem beszélve a photoshopos címlaplányok női lélekre gyakorolt hatásáról ebben a borzalmas, mai világban.
Modern ártalmak ezek, de miért lett ilyen a világ? - teszi fel a kérdést megannyi félkegyelmű felebarátunk.
Az ember mégis azt hinné, hogy azért a Világszép nádszálkisasszonyt nem csak neki olvasták fel gyerekkorában esténként.