Nincs jogosultságod (már) a komment módosításához.
the dark knight :: 2008. augusztus 07., csütörtök, 16:45:34 :: 14 komment
cinema
Batman kedvesét (Katie Holmes) elrabolta a scientology egyház és Tom Cruise. Az új Rachel szerepében Maggie Gyllenhaal agonizál. Donnie Darko nővérének és a mazochista Titkárnőnek egy unatkozó, gumiruhás milliomos nem sok újat tud mutatni.
Az előző részben a drámarendező Christopher Nolan pörgette vissza az antiszociális hős történetét. Az izgalmas vívódás és jellemfejlődés mellett olyanra sikerült az akció, mint amilyen Stallone Hamletjében lehetne a drámai szál. Ám Christopher második Batmanjében - sajnálatos módon - a dráma és a harc között már sokkal kisebb a minőségbeli különbség.
Heath Ledger, bár 2008 januárban rossz leosztásba nyúlt, elképesztő meggyőző erővel alakítja a sérült lelkű, láng elméjű Jokert, akit szörnyű gyerekkora szüntelenül kísért. Szociális oktatóanyagnak tökéletes, akciófilmben nehezen tudnék elképzelni ennél rosszabb koncepciót. Két és fél óra küzdelem három szerencsétlen, lelki nyomorék között, akiknek az összes cselekedete emberi és érthető. Hiába öli Joker sorra az ártatlanokat, egyszerűen képtelenség gyűlölni őt. Az egyetlen reális érzelmi reakció a sajnálat, és ennél többre nem futja Denevérembernek sem, ezért a film jelentős részében azon mereng, hogy az egészből kiszáll.
Rachel nem jár Batmannel, mert fél, hogy éj leple alatt maszkban harcoló férfi oldalán nem élhet normális életet. Inkább az alvilággal fényes nappal, maszk nélkül szembeszálló Dent mellett próbálja megtapasztalni a nyugalom és a biztonság eddig ismeretlen szintjeit.
A Dark Knight high-tech, cirkuszi freakshow, ahol kizárólag Rachelt lehet utálni. Esetleg még a világra haragudhatunk, már akinek ehhez moziba kell mennie.
6.5 / 10
bonus content
2008. 08. 07.
21:03:09
mindig mosolyogva látom az oldalon az iróniát nem értő olvasók felháborodott hozzászólásait, de most először én is elbizonytalanodtam. a fentit komolyan írtad? :)
2008. 08. 07.
22:09:33
2008. 08. 08.
01:46:54
1. Jokert még az első részben elkapták azt hiszem. Pontosabban lezuhant. Régen láttam. Akkor, hogy a viharba tud ebben a részben hepajkodni?
2. Harvey Dent nem más mint Kétarc. A második részben épp Joker vagyis Jack Napier gyárából származó sav-mintával loccsantják képen, ami szétmarja a fél arcát és károsítja az agyát. Akkor itt hogy tud nyomozni.
Akkor ez az egész szotori az első részen belül játszódik?
2008. 08. 08.
02:00:02
Nekem jobban tetszett a "Batman teremti Joker"-t koncepció az első részből. A képregényből néhány részt olvastam, így nem tudom, melyik áll hozzá közelebb.
Az ötödik rész, a Batman: Begins mindezzel együtt nálam 9 pontig küzdötte fel magát, érdemes megnézned.
2008. 08. 08.
10:11:13
2008. 08. 08.
19:54:31
2008. 08. 08.
22:43:11
Mage: Nolan (nagyjából) a képregény mitológiáját követi, ellentétben a Burton-filmek sztorijával.
2008. 08. 08.
23:38:30
A Batman: Begins gyönyörű újrakezdés volt. Sajnos egyszerűen buta a Dark Knight.
2008. 08. 10.
02:50:35
a korábbi epizódokhoz képest, (talán pont a precíz hi-tec és a sok moralizálgatás miatt), a regényt és a filmváltozatokat jellemző dark noir hangulata is megkopott egy kissé és inkább akciófilm mese lett belőle.
a látványt, trükköket ellenben nem érheti kritika. hasonlóan dicsérendő a szereposztás és a színészi játékok, bár heath ledger azért messze nem egy jack nicholson (és saját kezűleg gondoskodott róla, hogy ez már a későbbiekben is így maradjon).
mindezek mellet engem azért egy gyenge 8 pont erejéig elszórakoztatott a film.
*** spoiler ***
külön erénye a sötét lovagnak, hogy az egyetlen idegesítő szereplő (és a bájos katie holmst is felváltó csúfság) rachel, valóban az őt megillető helyre kerül benne.
2008. 08. 11.
09:26:52
***Spoiler***
Vegyes érzelmeim egyik kiváltója az eddig egyedi Batmobil megcsúfolása. - A Burtun-filmek Batmobiljaira gondolok. - Azok egy letisztult, mégis elegáns és ívekkel bőségesen ellátot járművek voltak, ez meg egy lapokkal, élekkel és szögekkel bőven megszórt monstrum. A másik kiváltó ok a jelkép átformálása. A jól ismert emblémán, citromsárga háttér előtt, "zárójel" szerű szárnyak közötti ívek rajzolták ki egy denevér stilizált sziluettjét. Itt meg... hát nem is tudom. Ugyan az mint a Batmobil esetén: Lapok, és szögek. Én a régit jobban szerettem, lehet mert megszoktam. A harmadik, és ezzel el is fogyott a nemtetszéseim forrása: a jó és a rossz túl mélyre vitt harca. Mindkettő a cselekmény felszíne alatt bújik meg, finoman rajzolva ki a történet szálait, és a végén odateszi a pontot. Szemben azzal amit Burtun-nél megszokhattunk: Egyből a képünkbe kapjuk ki a jó, ki a rossz, és a harcuk a szemünk előtt zajlik, nem eldugva a szereplők lelkébe, vagy mi.
Újrakezdésnek valóban jó, illetve még jobb lenne, egy teljesen új hős kezdésének. Talán ezért nem nyűgözött le annyira, nem tudok sajos elvonatkoztatni az előzőektől. Ezért nálam a Batman: Kezdődik egy 6-6,5et kapna.
2008. 08. 11.
12:38:40
2008. 08. 11.
14:25:19
"Táncoltál már az ördöggel sápadt holdfénynél?"
Egyébiránt valóban nem lehet összehasonlítani a kettőt. Viszont ha én képregény-adaptációt szeretnék nézni, akkor ne aktualizáljanak és realizáljanak. (=))
2008. 08. 11.
15:34:42
2008. 08. 21.
21:17:39
***Spoiler***
Értem ezt az alatt, hogy mikor végre eljutott a sztori oda, hogy Joker és Batman összecsap az utcán, ahol aztán lenyomják Jokert a halottnak vélt Gordon segedelmével. No, azzal ki is egyeztem volna, ha vége. De onnanjött az izgalom számomra; Kétarc színrelépet //Egyik kedvenc "főgonoszom". Sajnálom hogy mindössze egy órát élt//. Igaz, Tommy Lee Jones jobb Kétarc volt, de Aaron Eckhart sem volt szörnyű Harvey Dentnek.